Aký prívlastok dať štátu, ktorý neprávom zadržiava peniaze

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 28.6.2011 o 10:15 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  1627x

tým najbezbrannejším a najslabším občanom, ktorých správu vecí verejných by mal vykonávať práve v ich záujme a v ich prospech.

Ak ešte netušíte o čo sa jedná, nuž, ide o tých sporiteľov v Podielnickom družstve SLOVENSKÉ INVESTÍCIE (ďalej len PDSI), ktorého členmi sú vo veľkej väčšine starodôchodcovia, ktorí si svoje skromné úspory ukladali v tomto družstve (zhoda so svojím vzorom - Gazdovským spolkom Samuela Jurkoviča v Sobotišti z roku 1845, nie je náhodná) na čas najväčšej núdze. Keď ten čas nastal, ukázalo sa, že zvlčilá časť našej spoločnosti sa nezastavila ani pred tým, aby sa podvodným spôsobom usilovala získať i tieto skromné finančné úspory tých najbiednejších členov spoločnosti pre svoje nenásytné, koristnícke záujmy.

Mýli sa ten, kto si myslí, že títo dôchodcovia boli tak ľahkovážni a sadli „na lep“ nejakej spoločnosti s jej „pyramídovou hrou“. Keďže PDSI nemohlo obchodovať na finančnom trhu priamo s členskými vkladmi, konalo tak prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi (CAPITAL INVEST, a.s. člen BURZY CENNÝCH PAPIEROV BRATISLAVA). Medzi uvedeným obchodníkom s cennými papiermi (v ďalšom len „CI“) a PDSI bola od začiatku právoplatne uzavretá Zmluva o riadení portfólia. Jej predmetom o.i. je

· riadiť portfólio PDSI

· hospodárenie s portfóliom PDSI v rámci schváleného prospektu investícii

· uskutočňovať optimalizáciu a taktické zmeny v portfóliu PDSI.

Čuduj sa svete!

I za tohto stavu vecí (predmetnú zmluvu mám v ruke) Národná Banka Slovenska (ďalej len NBS), po ix rokoch vykonávania kontroly u obchodníkov s cennými papiermi bez rozdielu, 9. marca 2011 vydala tlačovú správu podľa ktorej, „spoločnosť CI v skutočnosti správu portfólia pre PDSI nikdy nevykonávala. Ak je to pravda, tak NBS mala proti spoločnosti CI už dávno konať. Ak nekonala, tak NBS jednoznačne pochybila a musí niesť za túto svoju nečinnosť dôsledky. Preto čelí aj žalobe, ktorú podalo PDSI 15.04.2011 na Okresnom súde Bratislava 1. o náhradu škody proti SR zastúpenej NBS. Podrobne analyzovať rôzne právne názory na vzniklú situáciu je na tomto mieste ďalej neúčelné i zbytočné. Pre úplnosť stačí snáď uviesť, že podobným žalobám zo strany PDSI čelia i Garančný fond a poisťovňa CHARTIS, u ktorej boli členské vklady PDSI poistené i na nepredvídateľné udalosti už dávno predtým, kým „padli na kolená“ pyramídové hry u spoločnosti BMG INVEST, či HORIZONT.

Na základe stručného popisu uvedenej, jednej z mnohých skrivodlivosti v tomto štáte, nemám, žiaľ, iný prívlastok, pre tento štát, ktorý v rozpore s právom a spravodlivosťou, zadržiava usporené peniaze tým najbezbrannejším a najslabším občanom, ako, že je to štát neľudský a nespravodlivý. Je mi ľúto, že toto konštatovanie musím vysloviť v súvislosti s mojou domovinou. Žiaľ, nie som sám. Povzdychy, ako napr. „zlyhanie štátu“, „Je SR vôbec právnym štátom?“, „morálne zlyhanie tých, ktorí vedú tento štát“ a pod. zaznievajú z rôznych kútov Slovenska takmer neustále.

I pri tejto biede najbezbrannejších, mám plné porozumenie pre oprávnené nároky zdravotníkov, pacientov, učiteľov, policajtov, príslušníkov ozbrojených zložiek, mladé viacdetné rodiny i ďalšie sociálne skupiny našich spoluobčanov. Avšak, ak platí, že ten kto rýchlo dáva – dva krát dáva, tak v tomto prípade to platí dvojnásobne, pretože mala by byť braná do úvahy tiež aj skutočnosť, aby si starkí z PDSI, mohli svoje úspory aspoň čiastočne užiť.

Takže teraz, vážení ústavní činitelia – správcovia našich vecí verejných, je rad na vás, ako nastoliť v tomto prípade spravodlivosť. A propos, upevnenie spravodlivosti si pri ročnom bilancovaní svojej činnosti o.i. predsavzala najsilnejšia koaličná strana. Zatiaľ niet čo upevňovať. Spravodlivosť treba najprv nastoliť!

Ospravedlňujem sa Vám, vážená pani predsedníčka vlády SR, ale tak, ako mnohí, aj ja sa obraciam s prosbou priamo na Vás, pretože Vy Ste skutočne tým blikajúcim svetielkom na konci dlhého tunela nastoľovania spravodlivosti:

Prosím Vás, pomôžte v tomto prípade k spravodlivosti tým najubiedenejším.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?