Patrí kontroverzná osobnosť na čelo riešiteľských tímov?

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 3.4.2011 o 19:15 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  856x

Katastrofálne následky mimoriadnych povodní na značnej časti územia Slovenska v minulom roku vyvolali celkom logicky úsilie vlády SR v prvom rade zmierniť ich škodlivé následky, ale tiež aj prijať účinné opatrenia v prevencii ich vzniku, resp. zmiernenia ich škodlivých účinkov. V oblasti prevencie jedným z prvých opatrení malo byť zriadenie úradu splnomocnenca vlády pre verejnú správu, integrovaný manažment povodí a krajiny. Medzi ďalšími návrhmi sa objavil o.i. napr. aj návrh na vytvorenie „krízového koordinačného centra", ktorého úlohou malo byť „koordinovať stav hladín vo vodných nádržiach". K týmto i ďalším návrhom opatrení som zaujal svoje osobné stanovisko, aj s návrhmi na riešenie, v článkoch „Ťažká a zložitá téme včera na TA3 v relácii „Téma dňa", „O povodniach  v jeden deň na dvoch miestach", „Starostom a primátorom na východe Slovenska došla trpezlivosť", „Prílišná iniciatíva môže byť niekedy na škodu" a „Popovodňový ošiaľ na pokračovanie" na mojom blogu. Kto ma záujem si ich tam nájde.

Komplexným riešením v prevencii protipovodňovej ochrane má byť Program revitalizácie a integrovaného manažmentu povodí SR, (ďalej len PROGRAM), ktorý vláda schválila v októbri 2010. Jeho realizácia bola vyčíslená na 1 miliardu €. Nechcem na tomto mieste hodnotiť jeho odborno – technickú úroveň, na to je priestor jedného článku na blogu primalý. V stručnosti by som ho však charakterizoval asi tak, že vychádza z nepopierateľne správneho princípu zadržať podľa možnosti vodu zo zrážok v miestach, kde dopadnú na zem. Opatrenia na realizáciu tohto zámeru, navrhované v PROGRAMe sú však v celom rade prípadov diskutabilné, niektoré z nich sú nedomyslené, niektoré sporné a niektoré dokonca až naivné. Podľa môjho názoru vypracovaný PROGRAM je poznačený nedostatkom skúseností z oblasti investičnej výstavby jeho spracovateľov.

Schválením PROGRAMu sa do popredia dostal jeho dlhoročný propagátor Ing.M.Kravčík, ktorý je pre svoje odborné názory vnímaný u pomerne značnej časti odbornej vodohospodárskej verejnosti, ale v poslednej dobe už nie len u nej, ako dosť kontroverzná osobnosť. Svedčia o tom početné diskusné príspevky k článkom na jeho blogu SME. Jeho posledné dva články na uvedenom blogu vyvolávajú viac ako dojem, že pán Kravčík je absolútne presvedčený o správnosti i o úspešnosti PROGRAMu. Ba štylizácia niektorých viet, ktorými prezentuje tieto svoje názory zneje, podľa môjho názoru, príliš suverénne, či dokonca až megalomansky. To by malo viesť, opäť podľa môjho názoru, k zvýšenej opatrnosti podľa zásady: „dôveruj, ale preveruj !" Veď v hre je jedna miliarda eur - a to už nie je maličkosť. Možno, že ešte aj starosti i problémy s prípadnými neúspešnými riešeniami a ich nápravou, či ich likvidáciou.

Odporúčam preto ministrovi životného prostredia SR, aby v súčinnosti so splnomocnencom vlády pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny zorganizoval na jeseň t.r. pracovný seminár, alebo po novom Workshop, ktorého cieľom by malo byť jednak menovanými oponentmi ( nielen z domácich radov, ale aj napr. z Čiech) posúdiť PROGRAM ako celok, ale tiež aj vyjasniť niektoré otázky, ako napr. v oblasti investorsko - dodávateľských vzťahov, postavenia príslušných orgánov štátnej správy a správcov povodí, otázku budúcich prevádzkovateľov, prevádzky a údržby vybudovaných diel a zariadení i celkovej účinnosti a efektivity realizovaných opatrení PROGRAMu z dlhodo-bejšieho hľadiska, ako aj prípadných ďalších možných problémov súvisiacich s inves-torskou prípravou, realizáciou a prevádzkou zariadení i opatrení PROGRAMu. Sú to podľa môjho názoru, všetko veci, ktoré mali byť na takejto úrovni prediskutované a vyjasnené ešte pred schválením vo vláde. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že spracovatelia PROGRAMu nemali o takúto diskusiu záujem. Práve pre kontroverzné názory na celý rad opatrení navrhovaných v PROGRAMe i na spôsob jeho realizácie ako celku, i v jeho jednotlivo-stiach.

Na záver už iba skromné prianie: bolo by chvályhodné, keby na tento seminár, ak sa uskutoční, bola umožnená účasť aj vodohospodárom „vo výslužbe", ako hosťom, bez nároku na vložné.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?