Keď nie je politická vôľa

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 5.3.2011 o 16:10 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  885x

zmeniť jestvujúci stav nehľadajú sa riešenia, ale argumenty na jeho obhajobu. Presvedčiť o tom sme sa mohli v dnešnej relácii „Sobotné dialógy" na rozhlasovej stanici Slovensko v diskusii, ktorú moderoval Braňo Dobšinský a hosťom relácie bola premiérka Iveta Radičová.

Bol som mierne zaskočený názormi pani premiérky na obsadzovanie riadiacich pozícií v štátnych podnikoch i v niektorých orgánoch štátnej správy, ktoré prezentovala v tejto diskusii. Z predchádzajúcich jej vyhlásení na túto tému som totiž vyrozumel, že sa majú „preobsadiť" na základe výberových konaní všetky spomínané riadiace posty, pričom doterajší riadiaci pracovník sa môže, samozrejme, vo vypísanom výberovom konaní uchádzať o predmetný post. (Podrobnejšie som túto tému analyzoval v na mojom blogu v článku „Nezdieľam skepticizmus"; viď:

http://jozefmiloslavsmrek.blog.sme.sk/c/258299/Nezdielam-skepticizmus.html

Podľa dnešnej diskusie tomu tak nemá byť, pretože sa má ponechať možnosť obsadiť niektoré pozície, takpovediac „dosadením" vybratého pracovníka na príslušnú pozíciu na základe osobného poznania. Pretože, je nemysliteľné, aby post generálneho riaditeľa/ky, napr. na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny zastával človek, ktorý nie je stotožnený s vládnym programom v sociálnej oblasti.

Tento, akokoľvek logicky vyzerajúci argument, je klasickým príkladom toho, že sa nehľadajú riešenia ako zmeniť súčasnú prax, ale sa hľadajú argumenty ako ju zachovať. Naviac, nemôžem sa zbaviť dojmu, že pani premiérka v tomto prípade, s obdivuhodnou snahou o vierohodnosť, tlmočila iba názory „koaličného kolégia", pretože je viac ako pravdepodobné, že ani jedna z politických strán sa nechce dobrovoľne vzdať možnosti prideľovať svojim verným „trafiky".

Pričom aj na túto „boľačku" existuje, podľa môjho názoru, liek v podobe pomerne jednoduchého riešenia. Kladné, resp. súhlasné stanovisko s vládnym programom treba považovať za podmienku nutnú pre zastávanie príslušnej  riadiacej pozície. A to by nemal byť problém zistiť pri pohovore s príslušným uchádzačom v rámci výberového konania. Treba sa ho na to priamo opýtať. Evidentne protichodné konanie v rámci pracovného výkonu by bolo dôvodom pre odvolanie z funkcie, pretože by sa mohlo hodnotiť ako nekvalitné plnenie pracovných povinností. Dá sa to ošetriť tak legislatívnou úpravou, ako aj v manažérskej zmluve.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?