Keď nie je politická vôľa

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 5.3.2011 o 16:10 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  883x

zmeniť jestvujúci stav nehľadajú sa riešenia, ale argumenty na jeho obhajobu. Presvedčiť o tom sme sa mohli v dnešnej relácii „Sobotné dialógy" na rozhlasovej stanici Slovensko v diskusii, ktorú moderoval Braňo Dobšinský a hosťom relácie bola premiérka Iveta Radičová.

Bol som mierne zaskočený názormi pani premiérky na obsadzovanie riadiacich pozícií v štátnych podnikoch i v niektorých orgánoch štátnej správy, ktoré prezentovala v tejto diskusii. Z predchádzajúcich jej vyhlásení na túto tému som totiž vyrozumel, že sa majú „preobsadiť" na základe výberových konaní všetky spomínané riadiace posty, pričom doterajší riadiaci pracovník sa môže, samozrejme, vo vypísanom výberovom konaní uchádzať o predmetný post. (Podrobnejšie som túto tému analyzoval v na mojom blogu v článku „Nezdieľam skepticizmus"; viď:

http://jozefmiloslavsmrek.blog.sme.sk/c/258299/Nezdielam-skepticizmus.html

Podľa dnešnej diskusie tomu tak nemá byť, pretože sa má ponechať možnosť obsadiť niektoré pozície, takpovediac „dosadením" vybratého pracovníka na príslušnú pozíciu na základe osobného poznania. Pretože, je nemysliteľné, aby post generálneho riaditeľa/ky, napr. na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny zastával človek, ktorý nie je stotožnený s vládnym programom v sociálnej oblasti.

Tento, akokoľvek logicky vyzerajúci argument, je klasickým príkladom toho, že sa nehľadajú riešenia ako zmeniť súčasnú prax, ale sa hľadajú argumenty ako ju zachovať. Naviac, nemôžem sa zbaviť dojmu, že pani premiérka v tomto prípade, s obdivuhodnou snahou o vierohodnosť, tlmočila iba názory „koaličného kolégia", pretože je viac ako pravdepodobné, že ani jedna z politických strán sa nechce dobrovoľne vzdať možnosti prideľovať svojim verným „trafiky".

Pričom aj na túto „boľačku" existuje, podľa môjho názoru, liek v podobe pomerne jednoduchého riešenia. Kladné, resp. súhlasné stanovisko s vládnym programom treba považovať za podmienku nutnú pre zastávanie príslušnej  riadiacej pozície. A to by nemal byť problém zistiť pri pohovore s príslušným uchádzačom v rámci výberového konania. Treba sa ho na to priamo opýtať. Evidentne protichodné konanie v rámci pracovného výkonu by bolo dôvodom pre odvolanie z funkcie, pretože by sa mohlo hodnotiť ako nekvalitné plnenie pracovných povinností. Dá sa to ošetriť tak legislatívnou úpravou, ako aj v manažérskej zmluve.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?