Šarmantný Béla Bugár kúzla zbavený

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 10.2.2011 o 1:35 | Karma článku: 13,36 | Prečítané:  2670x

a zbavil sa ho sám včera večer v televíznej relácii „Téma dňa" na TA - trojke, keď nedokázal potlačiť rozčúlenie a so šarmom jemu vlastným komunikovať s moderátorom Bielikom. Reč totiž bola o problémoch, ktoré vznikli odmietnutím poslanca NR SR p. Matoviča a jeho „obyčajných ľudí" hlasovať za koaličný návrh „protizákona" k maďarskému zákonu o dvojakom občianstve. Mimochodom, zahlasovať za tento koaličný návrh zákona odmietol aj poslanec za KDH a predseda ústavnoprávneho výboru NR SR, p. Procházka. Na taký tón komunikácie sme doteraz u p. Bugára neboli zvykli.

Osobne som nadobudol dojem, že príčinou tohto stavu u p. Bugára je jeho vnútorné rozpoloženie vo vzťahu k predmetnému maďarskému zákonu o dvojakom občianstve. Na jednej strane, totiž, konšta-tuje, že predmetný zákon je zlý, súčasne sa však vehementne obhajuje to, aby slovenský občan (akejkoľvek národnosti), trvale žijúci v Slovenskej republike mohol byť súčasne aj občanom Maďarskej republi-ky. Ako argument pritom neadekvátne používa príklady Slovákov, ktorí získali aj občianstvo iného štátu. Lenže principiálny rozdiel je však v tom, že tí ho získali preto, lebo majú, alebo mali, v prísluš-nom štáte trvalé bydlisko. Takže táto argumentácia p. Bugára „kulhá na obidve nohy".

Ja osobne nerozumiem dosť dobre tomu, načo je občanovi SR, trvale žijúcemu na Slovensku, dobré maďarské štátne občianstvo? A čo si myslia slovenskí občania maďarskej národnosti o úvahách budapeštianskych politikov v súvislosti s víziou zjednocovania Maďarov v "Karpatskej kotline"? Doteraz som na to nepočul a ani nečítal logickú a uspokojivú odpoveď napriek tomu, že som o to požiadal p. Petra Hunčika v reakcii na jeho článok „Ísť alebo ostať?" (viď http://komentare.sme.sk/c/5746210/ist-alebo-ostat.html).

Bolo by dobré, keby p. Bugár, resp. niekto z politikov alebo politológov maďarskej národnosti zrozumi-teľne vysvetlil, že prečo vláda a parlament Maďarskej republiky prijali tento zákon. Mimochodom, prečo tak neurobil poľský, ukrajinský, či nemecký parlament. A vôbec, existuje na svete nejaký štát, ktorý urobil to čo maďarská vláda a parlament?

Za tohto stavu veci si myslím, že doplňujúci návrh poslanca Matoviča k „protizákonu" z dielne koalície je opodstatnený. A je na p. Bugárovi, resp. na predsedníctve strany MOST - HÍD, či rozbijú koalíciu alebo nie. Rozbitie koalície by som však neodporúčal o.i. predovšetkým pre zachovanie „pokoja v dome".


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?