Nezdieľam skepticizmus

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 2.3.2011 o 23:05 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  839x

niektorých ústavných činiteľov v otázke výberových konaní na pozície riadiacich pracovníkov v štátnych podnikoch, ktoré pripravuje súčasná vláda Ivety Radičovej. Naopak som presvedčený, že iba obsadzovanie vedúcich postov na všetkých úrovniach riadenia v štátnych podnikoch (manažérskych i verejnoprospešných) úspešnými uchádzačmi výberových konaní, je jednou z nevyhnutných podmienok zvýšenia odbornosti a morálneho kreditu pri správe našich vecí verejných. Je to metóda, ktorá tiež významnou mierou minimalizuje klientelizmus a korupciu v našom verejnom živote. A preto som toho názoru, že by sa mala uplatňovať aj pri obsadzovaní riadiacich postov v štátnej správe a v samospráve.

Samozrejme, že nemožno celkom opomenúť námietky, ktorými sa spochybňuje objektivita rozhodnutí výberových komisií, pretože tu skutočne hrozí, že cez členov výberových komisií sa môžu ich rozhodnutia spolitizovať. Avšak, tu okrem vyhlásenia premiérky, že zverejní mená i profesné zameranie a súčasnú pracovnú pozíciu členov výberových komisií, podľa môjho názoru, treba vytvoriť aj určité legislatívne predpoklady, ktoré by víťazných uchádzačov na príslušné riadiace posty priam nútili správať sa, pri výkone svojich pracovných povinností, odborne i morálne korektne. Konkrétne mám na mysli:

1.    Uzákoniť, ktoré posty sa budú obsadzovať na základe politických nominácii; môj názor je, že by to malo končiť na úrovni ministra a štátneho tajomníka.

2.    Prijať zásadu (nariadenie vlády?), že riadiace posty na všetkých úrovniach v orgánoch štátnej správy, v samospráve a v štátnych podnikoch (manažérskych i verejnoprospešných: príspevkové, resp. rozpočtové organizácie) budú obsadzované víťaznými uchádzačmi z výberových konaní.

3.    Zákonom zabezpečiť takto vybraným pracovníkom „definitívu". Ich odvolanie z funkcie by bolo možné jedine v prípadoch, ak sa príslušný pracovník dopustí trestného činu, alebo poruší „Morálny kódex štátneho zamestnanca".

4.    Vydať Morálny kódex štátneho zamestnanca.

5.    Uzákoniť, že škody spôsobené pracovníkmi budú príslušným pracovníkom zosobnené.

Osobne som presvedčený, že v dôsledku takéhoto „legislatívneho zabezpečenia" (predovšetkým body č. 3 a č. 5) si každý riaditeľ dobre rozmyslí, že koho si vyberie na nižšie riadiace posty, pretože mu pôjde o veľa, keďže sa už nebude môcť beztrestne spoliehať na mocnú „ochrannú ruku" svojho politicky správne orientovaného priateľa.

Na prípadnú námietku, že tento postupný proces obsadzovania riadiacich funkcii môže trvať pridlho odpovedám, že podľa môjho názoru to celé môže trvať maximálne 3 - 5 mesiacov.

A čo dovtedy? Pracovníkov, ktorí dnes zastávajú príslušné funkcie, spadajúce pod kritérium obsadzovania na základe výberového konania, odvolať z funkcie a poveriť ich riadením do uskutočnenia výberového konania, do ktorého sa môžu títo pracovníci, samozrejme, prihlásiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?