Výhoda alebo konflikt záujmov ?

Autor: Jozef Miloslav Smrek | 13.1.2011 o 15:30 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  666x

Rok plný hektiky na našej politickej scéne máme za sebou a každý sa už sústreďuje na dni budúce. Práve v tejto súvislosti však treba mať na zreteli udalosti minulé, aby sme vedeli, čo môžeme očakávať v budúc-nosti.

Jednou z udalostí, ktorá významne zasiahne do nášho verejného života v nasledujúcich mesiacoch i rokoch, boli komunálne voľby. A práve na tie chcem zamerať svoju pozornosť v nasledujúcich riadkoch a nadviazať tak na tému, o ktorej som písal vo svojich dvoch predchádzajúcich článkoch. (Bližšie viď : http://jozefmiloslavsmrek.blog.sme.sk/c/242680/Prva-lastovicka-smerom-k-ustavnosti.-html a http://jozefmiloslavsmrek.blog.sme.sk/c/242695/A-prva-lastovicka-vo-svojom-lete.html ).

Z rôznych analýz, ktorými nás po voľbách zaplavovali média, sme sa o. i mali možnosť dozvedieť, že z pomedzi novozvolených primátorov a starostov sú deviati z nich súčasne i poslancami NR SR. Iba jeden z nich, primátor Liptovského Mikuláša, sa vzdal poslaneckého mandátu, primátor Košíc sa vyjadril, že o zotrvaní v parlamente sa rozhodne po prvých skúsenostiach so zvládaním primátorskej a poslaneckej funkcie. Ostatní považujú súčasný výkon poslaneckej a primátorskej, resp. starostovskej funkcie za výhodu.

V rámci predvolebných „kortešačiek" pred komunálnymi voľbami mal som možnosť na tému rôznych „boľačiek" nás bežných občanov rozprávať sa o.i. aj s pani Tatianou Rosovou, vtedy kandidátkou, dnes už starostkou mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, ktorá je súčasne aj poslankyňou NR SR. Samozrejme, že som otvoril aj moju „srdcovku" - povinnosť vlastníkov priľahlých pozemkov udržiavať chodníky čisté a v schodnom stave. Bol som prekvapený a priznám sa aj zarazený, razantnosťou a jednoznačnosťou jej odmietavého stanoviska, aby túto povinnosť prevzali na seba mestá a obce, ako skutoční vlastníci chodníkov.

Nezabrali žiadne argumenty. Ani taký, že je to v rozpore s Ústavou SR, pretože podľa ústavy „nikoho nemožno poslať na nútené práce (zvýraznené autorom) alebo nútené služby... a potom ďalej, že toto ustanovenie sa nevzťahuje na menšie obecné služby na základe zákona (v tomto prípade cestného zákona), alebo, že je neúnosné, a v rozpore s ľudskými právami zaťažovať ,najmä starých a chorľavistých dôchodcov, častokrát už nevládnych plniť túto „povinnosť", rizikom platiť z aj tak veľmi malého dôchodku niekomu zdravotný regres za zdravotnú ujmu, ktorá vznikne úrazom s trvalými následkami na chodníku, z ktorého nebol vôbec, alebo neskoro, alebo nedostatočne odprataný sneh.

Protiargumentom bola napr. dôvodná obava z toho, že vznikne „finančný tunel" od firmy, ktorá by bola poverená čistením chodníkov v mene obce a niekoho „súkromnou peňaženkou", resp., že vlastne ide o protislužbu: Pretože obec nám postavila chodníky a tým sa vlastne môžeme dostať do našich domov, malo by byť samozrejmosťou, že za to budeme udržiavať chodníky v schodnom stave. (Akoby sme neplatili obecné dane z nehnuteľností !). Okrem toho, údajne v Česku mali s tým veľké problémy, keď tá povinnosť prešla vlani na mestá a obce. Jediné čo prisľúbila pani  Rosová sa pokúsiť vyriešiť je neprimeranosť zaťaženia v prípadoch, keď na jeden dom pripadá na udržiavanie chodníka veľká výmera.

Ľudsky chápem pani starostku Rosovú, že sa bráni tomu, aby predmetná povinnosť pripadla na mestá a obce, kde podľa ústavy patrí. Som si vedomý aj toho, že spočiatku s tým budú určite aj pracovné i určité finančné problémy. Ale aj tak by tieto argumenty, podľa môjho názoru nemali stáť nad ľudskými právami a nad ústavnosťou, ktoré jednoznačne uprednostňujú záujem občana.

Z tohto hľadiska nepovažujem spojenie výkonu funkcie poslanca zákonodarného zboru s funkciou primátora, resp. starostu za výhodu, ale za konflikt záujmov. Za konflikt medzi zastávaním záujmov i ľudských práv občanov a ústavnosti a medzi zastávaním záujmov obce na úkor občanov.

Mám obavu, že tá „moja lastovička" k ústavnosti nedoletí...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico bude opäť kandidovať na šéfa Smeru, s Kaliňákom útočili na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Čaplovič a Paška. Kandiduje aj Kaliňák.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?